- Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилдиКейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини бермоқда. Натижада ариза бериш, ишда масофадан иштирок этиш, суд ҳужжатларини олиш ва ишларнинг кўрилиши… Read more: Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилди
- КОММУНАЛ СОҲАДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН НИЗОЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ ЕЧИМЛАРИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИПойтахтимизда Тошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати ташаббуси билан коммунал хизматлар бўйича қарздорликларни ундириш, низоларни кўришда юзага келаётган муаммолар ва уларни ҳал этиш бўйича кўрилиши лозим бўлган чора-тадбирларга бағишланган амалий мулоқот бўлиб ўтди. Унда фуқаролик ишлари бўйича туманлараро судлари раислари, Тошкент шаҳар прокуратураси, Мажбурий ижро бюроси Тошкент шаҳар… Read more: КОММУНАЛ СОҲАДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН НИЗОЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ ЕЧИМЛАРИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
- СУД ФАХРИЙЛАРИ АРДОҚДАҚодиров Аҳрор Ахунджонович 1955 йилнинг 25 март куни Фарғона вилоятида туғилган. Суд фахрийси бугун роппа-роса табаррук 70 ёшни қарши олди. Умрининг 24 йили судьялик фаолияти билан боғлиқ. Хусусан, 1981-1982 йилларда Фарғона вилояти Ёзёвон туман суди раиси,1982-1985 йилларда Фарғона вилояти судининг судьяси, 1985-1995 йилларда Олий суд судьяси, 2000-2011 йиллари жиноят ишлари… Read more: СУД ФАХРИЙЛАРИ АРДОҚДА
- НАВРЎЗ-ЯНГИЛАНИШ ФАСЛИБундан минг йиллар олдин ота-боболаримиз Наврўз айёмни қандай пок ният ва ёруғ умидлар билан кутиб олган бўлсалар, бугун ҳам халқимиз мана шундай юқори кайфият билан унга пешвоз чиқмоқда. Чунки шарқона янги йил ҳисобланадиган Наврўз ўлмас қадриятларни тараннум этадиган, янгиланиш ва фаровонлик рамзидир. Наврўз айёми келиши билан барча шаҳарлар ва қишлоқларда,… Read more: НАВРЎЗ-ЯНГИЛАНИШ ФАСЛИ
- ЛИЦЕЙ ЎҚУВЧИЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВТошкент давлат юридик университети ҳузуридаги М.Восиқова номидаги академик лицейда фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро суди судьялари Н.Кенжаева, Н.Гулямова, С.Умаровалар иштирокида 2-босқич ўқувчилари билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда судларнинг роли, одил судловни амалга ошириш, судьяларни танлаб олишнинг белгиланган мезонлари, юридик иш стажи, судьялар дахлсизлиги, уларнинг ваколатлари… Read more: ЛИЦЕЙ ЎҚУВЧИЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВ
- ҚИММАТГА ТУШГАН ШАПАЛОҚМактаб ва таълим… Ўқитувчи ўқувчини уриши мумкинми? Унда қандай тарбия бўлади? Таълим бериб турган муаллим ўқувчиларга шундай намуна кўрсатадими? Пойтахт мактабларининг бирида математика ўқитувчиси бўлиб ишлаб келаётган М.В. 9 синф ўқувчиси Б.А.ни дарсга кеч қолганлиги учун уриб, енгил тан жароҳати етказган. Ўқувчи кеч қолиш сабабини қорни оғриб қолганлиги билан боғлаган.… Read more: ҚИММАТГА ТУШГАН ШАПАЛОҚ
- СУДЬЯНИНГ МАСЪУЛИЯТИ ВА БУРЧИМаълумки, жорий йилнинг 5 март куни давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев иштирокида ўтган Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши йиғилишида суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни олдини олиш, одил судлов сифати ва самарадорлигини ошириш доимо диққат марказида бўлиши зарурлиги ҳамда “судлар фаолиятига ҳар қандай аралашиш одил судловга соя солиш, деб баҳоланиши, бу бўйича сўров ҳам,… Read more: СУДЬЯНИНГ МАСЪУЛИЯТИ ВА БУРЧИ
- Аниқ вазифалар белгилаб олиндиЎзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишида коррупцияга қарши курашиш доимий жараён эканини таъкидлаб, бу борадаги долзарб масалаларни ва келгуси вазифаларни аниқ-равшан кўрсатиб ўтдилар. Шу вазифалардан келиб чиқиб Олий судда кенгайтирилган йиғилиш ўтказилганидан хабарингиз бор. Унда Коррупцияга қарши курашиш миллий… Read more: Аниқ вазифалар белгилаб олинди
- НИКОҲ ШАРТНОМАСИНикоҳ шартномаси – томонлар эр ва хотиннинг мол-мулки ҳуқуқий тартибини белгилайдиган шартларидан биридир. Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 6-бобида эр ва хотин мол-мулкининг шартномавий тартиби белгиланган. Ҳар қандай никоҳ олди келишувини яратишнинг асосий қисмларидан бири – тўлиқ ва холис ошкор этиш жараёнидир. Бу ерда жуфтликлар – қарзлари, активлари, мерослари ёки бошқа… Read more: НИКОҲ ШАРТНОМАСИ
- МуносабатЖорий йилнинг 5 март куни ҳурматли Президентимиз Коррупцияга қарши курашиш бўйича Миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида юртимизда коррупциядан холи муҳит яратиш бўйича амалга оширилган ишларга баҳо бериб, келгусидаги вазифаларни аниқ белгилаб бердилар. Хусусан, унда Давлатимиз раҳбари суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни олдини олиш, одил судлов сифати ва самарадорлигини ошириш доимо диққат марказида… Read more: Муносабат
- Суд фахрийси Галина Синягина ушбу баҳорда табаррук 75 ёшини қарши олдиГ.Синягина Тошкент шаҳрининг бир неча туманларида судья, суд раиси вазифаларида ишлади. Хусусан, ўз даврида Учтепа тумани судининг судьяси, Чилонзор ва Сергели туманларида суд раиси,ундан сўнг жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар судининг судьяси лавозимларида меҳнат қилди. Қарийиб 30 йиллик судьялик стажига эга бахтли судья аёллардан биридир. Айни пайтда ҳам Г.Синягина бардам,… Read more: Суд фахрийси Галина Синягина ушбу баҳорда табаррук 75 ёшини қарши олди
- ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ОЛИЙ СУДИ РАИСИНИНГ СУДЬЯЛАР ВА СУД ХОДИМЛАРИГА МУРОЖААТИҲурматли судьялар ва суд аппарати ходимлари! Бугун шиддат билан ўзгараётган дунёдаги долзарб муаммолардан бўлган коррупцияни олдини олиш ва унга қарши курашиш масаласига, мамлакатимиз сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири сифатида алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Жорий йилнинг 5 март куни ҳурматли Президентимиз Коррупцияга қарши курашиш бўйича Миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида юртимизда коррупциядан… Read more: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ОЛИЙ СУДИ РАИСИНИНГ СУДЬЯЛАР ВА СУД ХОДИМЛАРИГА МУРОЖААТИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 8 МАРТ – ХАЛҚАРО ХОТИН-ҚИЗЛАР АЙЁМИ МУНОСАБАТИ БИЛАН БАЙРАМ ТАДБИРИ ТАШКИЛ ЭТИЛДИУнда Тошкент шаҳар суди раҳбарлари,туман ва туманлараро суд раислари,суд фахрийлари, пойтахт судларида фаолият юритаётган аёл судьялар ва суд ходимлари иштирок этишди. Бу галги тадбир ҳар доимгидан ўзгача, юқори кайфиятда нишонланди. Байрамона кийинган аёл судьялар тадбирга кўрк бағишлади. Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов судья аёлларни байрам билан самимий қутлар экан, давлатимиз… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 8 МАРТ – ХАЛҚАРО ХОТИН-ҚИЗЛАР АЙЁМИ МУНОСАБАТИ БИЛАН БАЙРАМ ТАДБИРИ ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
- ШАХСНИНГ ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИНИ ИШОНЧЛИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КАФОЛАТЛАРИТергов судьяси… Содда қилиб айтганда, унинг вазифаси ишни судга қадар юритиш устидан суд назоратини амалга оширади. Хўш, тергов судьяси қандай ишларни амалга оширади, деган савол туғилади. Унинг асосий ваколатларига қамоққа олиш ёки уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасини қўллаш, қамоқда сақлаш ёки уй қамоғи муддатини узайтириш, ушлаб туриш муддатини 48 соатгача… Read more: ШАХСНИНГ ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИНИ ИШОНЧЛИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КАФОЛАТЛАРИ
- «ТОШКЕНТ – АЭРО» ДА САЙЁР СУДЖиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди тергов судьялари Д.Валиев ва М.Ҳасановалар томонидан «Тошкент-Аэро» ИБК биносида божхона ходимлари билан учрашув ҳамда сайёр суд жараёнлари бўлиб ўтди. Унда жиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди судьяси Д.Валиев сўзга чиқиб, қонунчиликдаги сўнгги янгиликлар ҳақида йиғилганларга маълумот берди. Божхона қонунчилиги билан боғлиқ янгиликларга тўхталди.… Read more: «ТОШКЕНТ – АЭРО» ДА САЙЁР СУД
- ДАВРА СУҲБАТИДА ОЛИЙ СУД ПЛЕНУМ ҚАРОРИ БЎЙИЧА ТУШУНТИРИШ БЕРИЛДИТошкент шаҳар суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати судьялари Р.Рашидов, Ж.Хусаинов, Ш.Ахроров ва И.Юсуповлар иштирокида “Toshkent shahar suv ta’minoti” акциядорлик жамияти биносида давра суҳбати ўтказилди. Давра суҳбатида судья Р.Рашидов томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2024 йил 16 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг иқтисодий ва маъмурий ишлар бўйича суд… Read more: ДАВРА СУҲБАТИДА ОЛИЙ СУД ПЛЕНУМ ҚАРОРИ БЎЙИЧА ТУШУНТИРИШ БЕРИЛДИ
- ҚАРОР ИЖРОСИ БИЛАН ГЎЗАЛ“Янги Ўзбекистон янги суд” тамойили доирасида аҳолини одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш борасида 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлаш, адолатли суд қарорлари қабул қилиниши орқали, халқимизнинг суд тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлаш қолаверса, суд ҳужжатларининг ижро этилишини таъминлашга қаратилган таъсирли механизимларини жорий этиш белгиланган. Мазкур… Read more: ҚАРОР ИЖРОСИ БИЛАН ГЎЗАЛ
- ПОЙТАХТ СУДЬЯЛАРИ ТОМОНИДАН ФУҚАРОЛИК СОҲАСИДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАР МУҲОКАМА ҚИЛИНДИТошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан шаҳар ва туман ҳокимликликлари ҳуқуқшунослари, кадрлар масалалари бўйича масъул ходимлари, шунингдек, кадастр ва қурилиш бўлимлари вакиллари билан ҳамкорликда айни кунда долзарб бўлган меҳнат муносабатлари, ўзбошимча қурилмалар ҳамда давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан фуқароларга ва юридик… Read more: ПОЙТАХТ СУДЬЯЛАРИ ТОМОНИДАН ФУҚАРОЛИК СОҲАСИДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАР МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
- ИЧКИ ИШЛАР БОШҚАРМАСИДА БЎЛИБ ЎТГАН СЕМИНАРБектемир туман ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармасида жиноят ишлари бўйича Бектемир туман судининг судьялари томонидан жиноятчиликнинг олдини олиш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, тезкор қидирув тадбирларини ўтказишда ҳамда жиноят ишларини тергов қилишда йўл қўйилаётган камчиликларни таҳлил қилиш мавзусида терговчилар, тезкор ходимлар, ЙПҲ ва ЙҲҲ ходимлари иштирокида семинар-учрашув ўтказилди. Шунингдек, учрашувда бошқа ҳуқуқни… Read more: ИЧКИ ИШЛАР БОШҚАРМАСИДА БЎЛИБ ЎТГАН СЕМИНАР
- ПОЙТАХТДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР НАТИЖАЛАРИ Жорий йилнинг 11-14 февраль кунлари Яшнобод туманида жойлашган Мономарказ биносида Олий суд раҳбариятининг сайёр қабули ўтказилди. Қабуллар давомида жами 259 нафар фуқаро мурожаати тингланди. Шунинг 140 нафари жиноят, 101 нафари фуқаролик ишлари бўйича, 6 нафари маъмурий ишлар бўйича ва 12 нафари иқтисодий ишлари бўйича қолганлари бошқа умумий масалаларда мурожаат қилди.… Read more: ПОЙТАХТДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР НАТИЖАЛАРИ