- Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилдиКейинги йилларда мамлакатимизда судлов фаолиятини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ислоҳотлар фуқароларнинг ўз ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан судларга мурожаат қилишини либераллаштириш, умуман одил судловга эришиш даражасини ошириш, шунингдек судлар фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш имконини бермоқда. Натижада ариза бериш,… Read more: Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилди
- КОММУНАЛ СОҲАДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН НИЗОЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ ЕЧИМЛАРИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИПойтахтимизда Тошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати ташаббуси билан коммунал хизматлар бўйича қарздорликларни ундириш, низоларни кўришда юзага келаётган муаммолар ва уларни ҳал этиш бўйича кўрилиши лозим бўлган чора-тадбирларга бағишланган амалий мулоқот бўлиб ўтди. Унда фуқаролик ишлари бўйича туманлараро… Read more: КОММУНАЛ СОҲАДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН НИЗОЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ ЕЧИМЛАРИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
- СУД ФАХРИЙЛАРИ АРДОҚДАҚодиров Аҳрор Ахунджонович 1955 йилнинг 25 март куни Фарғона вилоятида туғилган. Суд фахрийси бугун роппа-роса табаррук 70 ёшни қарши олди. Умрининг 24 йили судьялик фаолияти билан боғлиқ. Хусусан, 1981-1982 йилларда Фарғона вилояти Ёзёвон туман суди раиси,1982-1985 йилларда Фарғона вилояти судининг… Read more: СУД ФАХРИЙЛАРИ АРДОҚДА
- НАВРЎЗ-ЯНГИЛАНИШ ФАСЛИБундан минг йиллар олдин ота-боболаримиз Наврўз айёмни қандай пок ният ва ёруғ умидлар билан кутиб олган бўлсалар, бугун ҳам халқимиз мана шундай юқори кайфият билан унга пешвоз чиқмоқда. Чунки шарқона янги йил ҳисобланадиган Наврўз ўлмас қадриятларни тараннум этадиган, янгиланиш ва… Read more: НАВРЎЗ-ЯНГИЛАНИШ ФАСЛИ
- ЛИЦЕЙ ЎҚУВЧИЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВТошкент давлат юридик университети ҳузуридаги М.Восиқова номидаги академик лицейда фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро суди судьялари Н.Кенжаева, Н.Гулямова, С.Умаровалар иштирокида 2-босқич ўқувчилари билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда судларнинг роли, одил судловни амалга ошириш, судьяларни танлаб… Read more: ЛИЦЕЙ ЎҚУВЧИЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВ
- ҚИММАТГА ТУШГАН ШАПАЛОҚМактаб ва таълим… Ўқитувчи ўқувчини уриши мумкинми? Унда қандай тарбия бўлади? Таълим бериб турган муаллим ўқувчиларга шундай намуна кўрсатадими? Пойтахт мактабларининг бирида математика ўқитувчиси бўлиб ишлаб келаётган М.В. 9 синф ўқувчиси Б.А.ни дарсга кеч қолганлиги учун уриб, енгил тан жароҳати… Read more: ҚИММАТГА ТУШГАН ШАПАЛОҚ
- СУДЬЯНИНГ МАСЪУЛИЯТИ ВА БУРЧИМаълумки, жорий йилнинг 5 март куни давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев иштирокида ўтган Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши йиғилишида суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни олдини олиш, одил судлов сифати ва самарадорлигини ошириш доимо диққат марказида бўлиши зарурлиги ҳамда “судлар фаолиятига ҳар қандай аралашиш… Read more: СУДЬЯНИНГ МАСЪУЛИЯТИ ВА БУРЧИ
- Аниқ вазифалар белгилаб олиндиЎзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишида коррупцияга қарши курашиш доимий жараён эканини таъкидлаб, бу борадаги долзарб масалаларни ва келгуси вазифаларни аниқ-равшан кўрсатиб ўтдилар. Шу вазифалардан келиб чиқиб Олий судда… Read more: Аниқ вазифалар белгилаб олинди
- НИКОҲ ШАРТНОМАСИНикоҳ шартномаси – томонлар эр ва хотиннинг мол-мулки ҳуқуқий тартибини белгилайдиган шартларидан биридир. Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 6-бобида эр ва хотин мол-мулкининг шартномавий тартиби белгиланган. Ҳар қандай никоҳ олди келишувини яратишнинг асосий қисмларидан бири – тўлиқ ва холис ошкор этиш… Read more: НИКОҲ ШАРТНОМАСИ
- МуносабатЖорий йилнинг 5 март куни ҳурматли Президентимиз Коррупцияга қарши курашиш бўйича Миллий кенгашнинг кенгайтирилган йиғилишида юртимизда коррупциядан холи муҳит яратиш бўйича амалга оширилган ишларга баҳо бериб, келгусидаги вазифаларни аниқ белгилаб бердилар. Хусусан, унда Давлатимиз раҳбари суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни олдини… Read more: Муносабат
- Суд фахрийси Галина Синягина ушбу баҳорда табаррук 75 ёшини қарши олдиГ.Синягина Тошкент шаҳрининг бир неча туманларида судья, суд раиси вазифаларида ишлади. Хусусан, ўз даврида Учтепа тумани судининг судьяси, Чилонзор ва Сергели туманларида суд раиси,ундан сўнг жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар судининг судьяси лавозимларида меҳнат қилди. Қарийиб 30 йиллик судьялик стажига… Read more: Суд фахрийси Галина Синягина ушбу баҳорда табаррук 75 ёшини қарши олди
- ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ОЛИЙ СУДИ РАИСИНИНГ СУДЬЯЛАР ВА СУД ХОДИМЛАРИГА МУРОЖААТИҲурматли судьялар ва суд аппарати ходимлари! Бугун шиддат билан ўзгараётган дунёдаги долзарб муаммолардан бўлган коррупцияни олдини олиш ва унга қарши курашиш масаласига, мамлакатимиз сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири сифатида алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Жорий йилнинг 5 март куни ҳурматли Президентимиз… Read more: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ОЛИЙ СУДИ РАИСИНИНГ СУДЬЯЛАР ВА СУД ХОДИМЛАРИГА МУРОЖААТИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 8 МАРТ – ХАЛҚАРО ХОТИН-ҚИЗЛАР АЙЁМИ МУНОСАБАТИ БИЛАН БАЙРАМ ТАДБИРИ ТАШКИЛ ЭТИЛДИУнда Тошкент шаҳар суди раҳбарлари,туман ва туманлараро суд раислари,суд фахрийлари, пойтахт судларида фаолият юритаётган аёл судьялар ва суд ходимлари иштирок этишди. Бу галги тадбир ҳар доимгидан ўзгача, юқори кайфиятда нишонланди. Байрамона кийинган аёл судьялар тадбирга кўрк бағишлади. Тошкент шаҳар суди… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 8 МАРТ – ХАЛҚАРО ХОТИН-ҚИЗЛАР АЙЁМИ МУНОСАБАТИ БИЛАН БАЙРАМ ТАДБИРИ ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
- ШАХСНИНГ ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИНИ ИШОНЧЛИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КАФОЛАТЛАРИТергов судьяси… Содда қилиб айтганда, унинг вазифаси ишни судга қадар юритиш устидан суд назоратини амалга оширади. Хўш, тергов судьяси қандай ишларни амалга оширади, деган савол туғилади. Унинг асосий ваколатларига қамоққа олиш ёки уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасини қўллаш, қамоқда сақлаш… Read more: ШАХСНИНГ ҲУҚУҚ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИНИ ИШОНЧЛИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КАФОЛАТЛАРИ
- «ТОШКЕНТ – АЭРО» ДА САЙЁР СУДЖиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди тергов судьялари Д.Валиев ва М.Ҳасановалар томонидан «Тошкент-Аэро» ИБК биносида божхона ходимлари билан учрашув ҳамда сайёр суд жараёнлари бўлиб ўтди. Унда жиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди судьяси Д.Валиев сўзга чиқиб, қонунчиликдаги сўнгги янгиликлар… Read more: «ТОШКЕНТ – АЭРО» ДА САЙЁР СУД
- ДАВРА СУҲБАТИДА ОЛИЙ СУД ПЛЕНУМ ҚАРОРИ БЎЙИЧА ТУШУНТИРИШ БЕРИЛДИТошкент шаҳар суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати судьялари Р.Рашидов, Ж.Хусаинов, Ш.Ахроров ва И.Юсуповлар иштирокида “Toshkent shahar suv ta’minoti” акциядорлик жамияти биносида давра суҳбати ўтказилди. Давра суҳбатида судья Р.Рашидов томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2024 йил 16 декабрдаги “Ўзбекистон… Read more: ДАВРА СУҲБАТИДА ОЛИЙ СУД ПЛЕНУМ ҚАРОРИ БЎЙИЧА ТУШУНТИРИШ БЕРИЛДИ
- ҚАРОР ИЖРОСИ БИЛАН ГЎЗАЛ“Янги Ўзбекистон янги суд” тамойили доирасида аҳолини одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш борасида 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлаш, адолатли суд қарорлари қабул қилиниши орқали, халқимизнинг суд тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлаш қолаверса, суд ҳужжатларининг… Read more: ҚАРОР ИЖРОСИ БИЛАН ГЎЗАЛ
- ПОЙТАХТ СУДЬЯЛАРИ ТОМОНИДАН ФУҚАРОЛИК СОҲАСИДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАР МУҲОКАМА ҚИЛИНДИТошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати томонидан шаҳар ва туман ҳокимликликлари ҳуқуқшунослари, кадрлар масалалари бўйича масъул ходимлари, шунингдек, кадастр ва қурилиш бўлимлари вакиллари билан ҳамкорликда айни кунда долзарб бўлган меҳнат муносабатлари, ўзбошимча қурилмалар ҳамда давлат ва жамоат эҳтиёжлари… Read more: ПОЙТАХТ СУДЬЯЛАРИ ТОМОНИДАН ФУҚАРОЛИК СОҲАСИДА ЮЗАГА КЕЛАЁТГАН ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАР МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
- ИЧКИ ИШЛАР БОШҚАРМАСИДА БЎЛИБ ЎТГАН СЕМИНАРБектемир туман ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармасида жиноят ишлари бўйича Бектемир туман судининг судьялари томонидан жиноятчиликнинг олдини олиш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, тезкор қидирув тадбирларини ўтказишда ҳамда жиноят ишларини тергов қилишда йўл қўйилаётган камчиликларни таҳлил қилиш мавзусида терговчилар, тезкор ходимлар, ЙПҲ… Read more: ИЧКИ ИШЛАР БОШҚАРМАСИДА БЎЛИБ ЎТГАН СЕМИНАР
- ПОЙТАХТДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР НАТИЖАЛАРИ Жорий йилнинг 11-14 февраль кунлари Яшнобод туманида жойлашган Мономарказ биносида Олий суд раҳбариятининг сайёр қабули ўтказилди. Қабуллар давомида жами 259 нафар фуқаро мурожаати тингланди. Шунинг 140 нафари жиноят, 101 нафари фуқаролик ишлари бўйича, 6 нафари маъмурий ишлар бўйича ва 12… Read more: ПОЙТАХТДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР НАТИЖАЛАРИ
- ОЛИЙ СУД РАИСИНИНГ ЎРИНБОСАРИ О . ИСМОИЛОВ, АППАРАТ РАҲБАРИ А. ХОЛМАХМАТОВ, ОЛИЙ СУД СУДЬЯЛАРИ Б. ТУРДИЕВ, Н. РАСУЛОВ, Х. ХАКИМОВА ВА ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ МАСЪУЛЛАРИ ТОМОНИДАН ЯШНОБОД ТУМАНИДА ЎТКАЗИЛГАН САЙЁР ҚАБУЛДА 104 НАФАР ФУҚАРО ҚАБУЛ ҚИЛИНДИФуқароларнинг 50 та жиноят, 51 та фуқаролик, 2 та маъмурий ва 1 та иқтисодий судловга оид берилган мурожаатлари ўрганилди. Мурожаатларнинг 19 таси ижобий ҳал этилиб, 85 таси бўйича ҳуқуқий тушунтириш берилди. Сайёр қабулда 5 нафар фуқаро томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентига… Read more: ОЛИЙ СУД РАИСИНИНГ ЎРИНБОСАРИ О . ИСМОИЛОВ, АППАРАТ РАҲБАРИ А. ХОЛМАХМАТОВ, ОЛИЙ СУД СУДЬЯЛАРИ Б. ТУРДИЕВ, Н. РАСУЛОВ, Х. ХАКИМОВА ВА ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ МАСЪУЛЛАРИ ТОМОНИДАН ЯШНОБОД ТУМАНИДА ЎТКАЗИЛГАН САЙЁР ҚАБУЛДА 104 НАФАР ФУҚАРО ҚАБУЛ ҚИЛИНДИ
- TOSHKENT SHAHAR KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH HUDUDIY KENGASHINING BIRINCHI MAJLISI BO‘LIB O‘TDIBugun Toshkent shahar Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar natijalari tahlil qilinib, 2025-yil uchun belgilangan ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Majlisda Toshkent shahar sudi, prokuraturasi, Ichki ishlar bosh boshqarmasi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish… Read more: TOSHKENT SHAHAR KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH HUDUDIY KENGASHINING BIRINCHI MAJLISI BO‘LIB O‘TDI
- СУДЬЯ ТАКЛИФИ: ҚОНУНЛАРДА МАЖБУРИЯТЛАР ИХТИЁРИЙ БАЖАРИЛИШИНИ РАҒБАТЛАНТИРИШГА ОИД НОРМАЛАР БЎЛИШИ КЕРАКЎзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 333-моддасига ўзгартириш киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси муҳокама қилинмоқда. Фуқаролик ишлари бўйича Шайхонтоҳур туманлараро судининг судьяси Гулруҳ Мамараимова мазкур лойиҳа ҳақидаги фикрлари ва таклифлари ҳақида гапириб берди: – Фуқаролик ишлари бўйича судларда кўрилаётган ишлар ҳажми йилдан-йилга ошиб… Read more: СУДЬЯ ТАКЛИФИ: ҚОНУНЛАРДА МАЖБУРИЯТЛАР ИХТИЁРИЙ БАЖАРИЛИШИНИ РАҒБАТЛАНТИРИШГА ОИД НОРМАЛАР БЎЛИШИ КЕРАК
- ДАВЛАТИМИЗ РАҲБАРИНИНГ ТОПШИРИҒИГА АСОСАН РЕСПУБЛИКА ИШЧИ ГУРУҲИ ТОМОНИДАН ҚОРАҚАЛПОҒИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ, ВИЛОЯТЛАР ВА ТОШКЕНТ ШАҲРИ МАҲАЛЛАЛАРИДА АҲОЛИ МУАММОЛАРИНИ ЎРГАНИШ ВА ҲАЛ ЭТИШ ВА АМАЛИЙ ЁРДАМ КЎРСАТИШ БЕЛГИЛАНГАНШу мақсадда бугун Олий суд раҳбариятининг Яшнобод туманида сайёр қабули ўтказилди. Сайёр қабулда Олий суд раисининг биринчи ўринбосари И. Муслимов, Аппарат раҳбари А. Холмахматов, Олий суд судьялари Н. Расулов, О. Назаров ва Тошкент шаҳар судлари раҳбарияти томонидан 101 нафар фуқаро… Read more: ДАВЛАТИМИЗ РАҲБАРИНИНГ ТОПШИРИҒИГА АСОСАН РЕСПУБЛИКА ИШЧИ ГУРУҲИ ТОМОНИДАН ҚОРАҚАЛПОҒИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ, ВИЛОЯТЛАР ВА ТОШКЕНТ ШАҲРИ МАҲАЛЛАЛАРИДА АҲОЛИ МУАММОЛАРИНИ ЎРГАНИШ ВА ҲАЛ ЭТИШ ВА АМАЛИЙ ЁРДАМ КЎРСАТИШ БЕЛГИЛАНГАН
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ ТАДБИРЛАР ЗАЛИДА ПОЙТАХТ СУДЛАРИНИНГ 2024 ЙИЛ ФАОЛИЯТ ЯКУНЛАРИГА БАҒИШЛАНГАН МАТБУОТ АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИУнда Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов, Тошкент шаҳар маъмурий суди раиси У.Алмамедов, Тошкент шаҳар суди раиси ўринбосарлари – судлов ҳайъати раислари Б.Исламов, И.Алимов, М.Мирзажонов ҳамда жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди. Таъкидландики, одил судловни таъминлаш борасида жиноят ишлари… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ ТАДБИРЛАР ЗАЛИДА ПОЙТАХТ СУДЛАРИНИНГ 2024 ЙИЛ ФАОЛИЯТ ЯКУНЛАРИГА БАҒИШЛАНГАН МАТБУОТ АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИ
- ТЕРГОВ СУДЬЯЛАРИ: ЯНГИ АМАЛИЁТ, МУАММО, МУҲОКАМА, ЕЧИМЖиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек туман суди судьялари томонидан Мирзо Улуғбек туман ички ишлар бошқармаси биносида семинар-учрашув ташкил этилди. Учрашувда жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек туман суди тергов судьялари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, шу жумладан маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида ишларни кўриб… Read more: ТЕРГОВ СУДЬЯЛАРИ: ЯНГИ АМАЛИЁТ, МУАММО, МУҲОКАМА, ЕЧИМ
- АСОССИЗ ҚЎЛЛАНИЛГАН ЖАРИМА БЕКОР ҚИЛИНДИТошкент шаҳар суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясида судья О.Мухаммадиев раислигида, судья катта ёрдамчиси Ш.Махмудовнинг котиблигида бўлиб ўтган суд мажлисида маъмурий жавобгарликка тортилган фуқаронинг суриштирув органи ва биринчи инстанция суди қароридан норози бўлиб тақдим қилган апелляция шикояти асосида… Read more: АСОССИЗ ҚЎЛЛАНИЛГАН ЖАРИМА БЕКОР ҚИЛИНДИ
- СУДЬЯ ВА ЁШЛАР УЧРАШУВИБугун Тошкент халқаро университети (Тashkent International University)да тадбир бўлиб ўтди. Унда университет юридик факультети талаблари фуқаролик ишлари бўйича Миробод туманлараро судининг судяси Н. Усмонова билан учрашув ташкил этилди. Учрашув давомида судя томонидан талабаларга юртимизда Президентимиз Ш.Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ… Read more: СУДЬЯ ВА ЁШЛАР УЧРАШУВИ
- СУД ТУГАТИШ БОШҚАРУВЧИЛАРИ БИЛАН МУЛОҚОТТошкент шаҳар солиқ бошқармаси биносида тўловга қобилиятсиз деб топилган тадбиркорлик субъектларининг бюджет олдидаги умидсиз солиқ қарзини ундириш (қисқартириш) борасида суд бошқарувчилари иштирокида кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда Тошкент шаҳар солиқ бошқармаси, Тошкент шаҳар прокуратураси вакиллари, Тошкент туманлараро иқтисодий судининг судьялари,… Read more: СУД ТУГАТИШ БОШҚАРУВЧИЛАРИ БИЛАН МУЛОҚОТ
- МАҲАЛЛАДА ЎТГАН САЙЁР СУДДА ТУЗАЛИШ ЙЎЛИГА ЎТГАН МАҲКУМЛАР ИШИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИЖиноят ишлари бўйича Сирғали туман судининг судьяси Ойбек Кахаров томонидан “Менинг маҳаллам – менинг судьям” ғояси асосида тумандаги “Софдил” маҳалласида аҳолини суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар ҳамда қонунчиликдаги янгиликлар билан таништириш ва жиноятчиликни олдини олишга қаратилган ҳуқуқий тарғибот тадбири ўтказилди. Шунингдек, маҳаллада… Read more: МАҲАЛЛАДА ЎТГАН САЙЁР СУДДА ТУЗАЛИШ ЙЎЛИГА ЎТГАН МАҲКУМЛАР ИШИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
- АШЁВИЙ ДАЛИЛЛАР ИШОНЧЛИЛИГИ ҲАМДА СУД ЭКСПЕРТИЗАСИНИНГ ЗАМОНАВИЙ ИМКОНИЯТЛАРИБугунги кунда мустақил суд ҳокимияти – инсон ҳуқуқ-эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш вазифаларини амалга оширишда илмий-техник асосланган ишончли далиллар билан исботлаш ҳамда криминалистик илмий услублардан фойдаланишни талаб этмоқда. Хусусан, судлар томонидан кўриб чиқилаётган ишларни синчковлик билан ўрганиш, низоларни белгиланган муддатларда ва… Read more: АШЁВИЙ ДАЛИЛЛАР ИШОНЧЛИЛИГИ ҲАМДА СУД ЭКСПЕРТИЗАСИНИНГ ЗАМОНАВИЙ ИМКОНИЯТЛАРИ
- СУД ФАХРИЙСИ ЭЪЗОЗДАКеча муборак 70 ёшни қарши олган суд фахрийси Фотима Хусановани табриклаш учун Ўзбекистон суд тизими фахрийларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш жамоатчилик маркази Тошкент шаҳар бўлими, ҳамкасблари ҳамда фуқаролик суди вакиллари у кишининг хонадонига йўл олди. Ф.Ҳусанова 1955 йилнинг 12 январида Тошкент шаҳрида… Read more: СУД ФАХРИЙСИ ЭЪЗОЗДА
- СУД ҚАРОРЛАРИНИНГ ҚАЙТА КЎРИБ ЧИҚИЛИШИ МАВЗУСИДА ЎТКАЗИЛГАН ДАВРА СУҲБАТИДА СУДЬЯЛАР ИШТИРОК ЭТИШДИ Тошкент давлат юридик университетида Жиноят – процессуал ҳуқуқи кафедраси ҳузуридаги профессорлар илмий мактаблари доирасида “Жиноят ишлари бўйича суд қарорларининг қонунийлиги, асослилиги ва адолатлилигини текшириш тартиби” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбирда Тошкент шаҳар судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати судьяси… Read more: СУД ҚАРОРЛАРИНИНГ ҚАЙТА КЎРИБ ЧИҚИЛИШИ МАВЗУСИДА ЎТКАЗИЛГАН ДАВРА СУҲБАТИДА СУДЬЯЛАР ИШТИРОК ЭТИШДИ
- СУД ФАХРИЙСИ 70 ЁШДАШахабутдинова Сайёра Нурановна 1955 йил Тошкент шаҳрида туғилган. 1979 йили Тошкент давлат университетини ҳуқуқшунослик мутахасислиги бўйича битирган. Суд тизимида 1977 йилдан Олий суд масҳатчиси, бўлим бошлиғи лавозимларида фаолият юритган. 2000 йилдан судья сифатида Тошкент шаҳар Ҳамза туман (ҳозирги Яшнобод) судининг… Read more: СУД ФАХРИЙСИ 70 ЁШДА
- ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЖОРИЙ ЭТИЛИШИ МУНОСАБАТИ БИЛАН АМАЛИЙ СЕМИНАРЎзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 10 июндаги “Тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига асосан 2025 йилнинг 1 январидан жиноят ишлари бўйича судларда тергов судьялари иш бошлайди. Бу борада тергов… Read more: ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЖОРИЙ ЭТИЛИШИ МУНОСАБАТИ БИЛАН АМАЛИЙ СЕМИНАР
- МЕҲНАТ ҚОНУНЧИЛИГИ МАВЗУСИДАГИ ДАВРА СУҲБАТИСудьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби мажлислар залида Тошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати ташаббуси билан янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси нормаларини суд амалиётида қўллаш, қонун нормаларини талқин қилиш масалаларига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар… Read more: МЕҲНАТ ҚОНУНЧИЛИГИ МАВЗУСИДАГИ ДАВРА СУҲБАТИ
- БОЛА ҲУҚУҚЛАРИНИНГ ҚОНУНИЙ КАФОЛАТЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ТАДБИРСудьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактабида икки кунлик “Фуқаролик суд ишларини юритишда болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга оид халқаро ва миллий стандартларни ўргатиш” мавзусида семинар бўлиб ўтди. Унда Судьялар олий мактаби ўқитувчилари ва тингловчилари, USAID ва UNICEF халқаро ташкилот вакиллари,… Read more: БОЛА ҲУҚУҚЛАРИНИНГ ҚОНУНИЙ КАФОЛАТЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ТАДБИР
- ПРОФИЛАКТИК ТАДБИРБугунги кунда ёшлар ўртасида содир бўлаётган жиноятлар, ёшларнинг гиёҳвандлик моддалари таъсирига берилиши барчани бирдай ташвишга солмоқда. Жиноят ишлари бўйича Юнусобод тумани суди раиси ўринбосари Ф.Исмоилова, туман суди судьялари У.Мусаев, З.Латиповлар “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти марказий аппарати мажлислар залида жамоа… Read more: ПРОФИЛАКТИК ТАДБИР
- КОНСТИТУЦИЯ – БАХТИМИЗ ҚОМУСИИхтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимидаги Абдулла Қодирий номли ижод мактабида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 32 йиллиги муносабати билан тадбир ташкиллаштирилди. Тадбирда Тошкент туманлараро иқтисодий суди судьялари Й.Норбеков, М.Байбекова ва судья ёрдамчиси Л.Шодиев иштирок этиб, янги таҳрирдаги Конституция – инсон… Read more: КОНСТИТУЦИЯ – БАХТИМИЗ ҚОМУСИ
- Бугун Тошкент шаҳар судида Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32 йиллигига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.Унда Тошкент шаҳар суди раиси, раис ўринбосарлари – судлов ҳайъати раислари, суд фахрийлари, судья ва ходимлар иштирок этишди. Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов барчани Конституция байрами билан табриклади. Ўтган йилларда Бош қомусимизнинг янги таҳрирда қабул қилингани, унинг ҳаётимиздаги ўрни ва… Read more: Бугун Тошкент шаҳар судида Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32 йиллигига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
- УНИВЕРСИТЕТДАГИ МАРОҚЛИ ТАДБИРТошкент кимё халқаро университетида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 32 йиллиги муносабати билан тадбир ташкил этилди. Унда университет ўқитувчи ва талаблари ҳамда Тошкент туманлараро иқтисодий суди судьялари А.Мамирова, Ф. Рахимов, Ю.Фозиловалар иштирок этишди. Тадбирда янги таҳриридаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг… Read more: УНИВЕРСИТЕТДАГИ МАРОҚЛИ ТАДБИР
- КОНСТИТУЦИЯМИЗ – БАРЧАМИЗ УЧУН ҲАЁТ, ТАРАҚҚИЁТ ВА АДОЛАТ ҚОМУСИДИРЯнгиланган Конституция мамлакат, миллат ва халқ сифатида кейинги қадамларимизни аниқлаб олишимиз учун ғоят аҳамиятли масала, адолатли жамият қуриш йўлидаги улкан қадамдир. Конституцияда Ўзбекистон – суверен, демократик, ҳуқуқий ва ижтимоий давлат экани қатъий белгилаб қўйилди. Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари қонунларимизнинг, ҳар… Read more: КОНСТИТУЦИЯМИЗ – БАРЧАМИЗ УЧУН ҲАЁТ, ТАРАҚҚИЁТ ВА АДОЛАТ ҚОМУСИДИР
- АНИҚ ВАЗИФАЛАР БЕЛГИЛАБ ОЛИНДИБугун Яккасарой тумани ҳокимлигида коммунал соҳадаги қарздорликларни ундириш бўйича кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди. Учрашувда Президент Админстрацияси масъул ходими Ж.Жўраев, Яккасарой тумани ҳокими Н. Аллаберганова, Тошкент шаҳар суди раиси ўринбосари Б. Исламов, туманлараро судлар судьялари, туман прокурори ўринбосари А.Маматқулов, мажбурий… Read more: АНИҚ ВАЗИФАЛАР БЕЛГИЛАБ ОЛИНДИ
- ЮРИДИК КЛИНИКАДАГИ ОЧИҚ МУЛОҚОТТошкент давлат Юридик университетининг юридик клиникасида университет талабаларнинг назарий билимларини амалиёт билан уйғунлигини таъминлаш, талабаларда амалий кўникмаларни ривожлантириш ҳамда жисмоний ва юридик шахсларга беғараз юридик маслаҳатлар кўрсатиш билан боғлиқ фаолиятни амалга ошириш юзасидан давра суҳбати бўлиб ўтди. Давра суҳбатида Тошкент… Read more: ЮРИДИК КЛИНИКАДАГИ ОЧИҚ МУЛОҚОТ
- ХОРИЖЛИК ТАЛАБА ЮРТИМИЗ СУД АМАЛИЁТИ БИЛАН ТАНИШДИМаълумки, Конституциянинг 32 йиллигини нишонлаш бўйича Президент фармойиши қабул қилинди. Фармойишга кўра, Конституциянинг 32 йиллигини муносиб кутиб олиш ва юксак савияда нишонлаш учун “Конституция-эркин ва фаровон ҳаёт гарови!”-деган бош ғоя асосида ташкилий-амалий ҳамда маънавий-маърифий тадбирларни самарали ташкил этилиши белгиланган. … Read more: ХОРИЖЛИК ТАЛАБА ЮРТИМИЗ СУД АМАЛИЁТИ БИЛАН ТАНИШДИ
- СУДЛАР ФАОЛИЯТИНИ ТАШКИЛ ЭТИШНИНГ КОНСТИТУЦИЯВИЙ АСОСЛАРИТошкент давлат юридик университетида Тошкент шаҳар судининг фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати судьялари О.Саттаров, Ж.Шаропов ва Р.Норхўжаевлар томонидан “Судлар фаолиятини ташкил этишнинг конституциявий асослари” ҳамда “Фуқаролик процессуал кодексига киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар: назария ва амалиёт” мавзусида талабаларга маҳорат дарс машғулотлари… Read more: СУДЛАР ФАОЛИЯТИНИ ТАШКИЛ ЭТИШНИНГ КОНСТИТУЦИЯВИЙ АСОСЛАРИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР ЮРИДИК ТЕХНИКУМИ ЎҚУВЧИЛАРИНИНГ ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИГА ТАШРИФИТошкент шаҳар судида Тошкент шаҳар юридик техникуми ўқувчилари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар суди судьялари Қ.Мирсафаев, Р.Бердияров, А.Раҳматов ҳамда Тошкент шаҳар адлия бошқармаси бошлиғи ўринбосари Б.Аҳмедовлар иштирок этишди. Мақсад нима эди? – Тадбирдан кўзланган асосий мақсад… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР ЮРИДИК ТЕХНИКУМИ ЎҚУВЧИЛАРИНИНГ ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИГА ТАШРИФИ
- Маҳаллада конституция тарғиботиҚайси давлатда конституциявий ўзгаришлар амалга оширилган бўлса, ўша мамлакатда қонун устуворлиги таъминланган, ижтимоий адолат тамойиллари ўз самарасини берган. Қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни кенг аҳолига етказиш мақсадида жойларда судлар томонидан “Менинг маҳаллам-менинг судьям” ҳуқуқий тарғибот тадбирлари ўтказиш давом этмоқда. Ана шундай… Read more: Маҳаллада конституция тарғиботи
- ИНТЕЛЛЕКТУАЛ МУЛК – ҚОНУН ҲИМОЯСИДАСўнги йилларда мамлакатимизда интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқ, жумладан ихтиро, саноат намуналари, фойдали моделлар, товар белгилари ва тижорат сирларининг аҳамияти ортиб бормоқда. Интеллектуал мулк барча жабҳаларда учрайди. Интеллектуал мулксиз ҳаётимизни тасаввур қилиш қийин. Инновация ва технологияларни яратишни рағбатлантиришнинг ўзи уларни иқтисодиётнинг… Read more: ИНТЕЛЛЕКТУАЛ МУЛК – ҚОНУН ҲИМОЯСИДА
- ТАЛАБАЛАР БИЛАН УЧРАШУВТалабаларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, судлар фаолияти борасидаги юридик билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш мақсадида Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг «Халқаро ҳуқуқ» факультети талабаларига Тошкент шаҳар судининг иқтисодий ишлар бўйича судялари О.Гулямова, А.Ибрагимов, Ж.Хусаинов, Н.Байзаковалар «Янги конституцияда суд ҳокимияти» мавзусида очиқ мулоқот… Read more: ТАЛАБАЛАР БИЛАН УЧРАШУВ
- БАЙРАМ ТАДБИРИПойтахтимиздаги Аниқ ва ижтимоий фанлар университетида Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинганлигининг 33 йиллиги муносабати билан байрам тадбири бўлиб ўтди. Унда университет талаба ва ўқитувчилари иштирок этишди. Уни университет ректори Ғ. Ботиров кириш сўзи билан очди. Тадбирда университет маънавият бўлими… Read more: БАЙРАМ ТАДБИРИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ РАИСИ КУБОГИ ТОШКЕНТ ТУМАНЛАРАРО ИҚТИСОДИЙ СУДИГА НАСИБ ЭТДИПойтахтимиздаги «Пахтакор» стадиони яшил майдонларида пойтахт судлари судьялар ва ходимлардан иборат жамоалар ўртасида “Тошкент шаҳар суди раиси кубоги-2024” мини футбол мусобақларининг финал босқичи ўйинлари бўлиб ўтди. Дастлабки ўйин 3-ўрин учун жиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди жамоаси ва фуқаролик ишлари… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ РАИСИ КУБОГИ ТОШКЕНТ ТУМАНЛАРАРО ИҚТИСОДИЙ СУДИГА НАСИБ ЭТДИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА ПОЙТАХТ СУДЛАРИНИНГ ЎТГАН 9 ОЙЛИК ФАОЛИЯТИ ЮЗАСИДАН ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ҲАМДА ЖАМОАТЧИЛИК ВАКИЛЛАРИ ИШТИРОКИДА МАТБУОТ АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИУни Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов олиб борди. Айтиш жоизки, судлардаги очиқлик, шаффофлик ҳар чоракда ўз фаолиятлари хусусида ОАВ га ва кенг жамоатчиликка ахборот бериш имконини бермоқда. Таъкидландики, Тошкент шаҳар жиноят судлари бўйича жорий йил 9 ойи давомида 8.644 нафар… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА ПОЙТАХТ СУДЛАРИНИНГ ЎТГАН 9 ОЙЛИК ФАОЛИЯТИ ЮЗАСИДАН ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ҲАМДА ЖАМОАТЧИЛИК ВАКИЛЛАРИ ИШТИРОКИДА МАТБУОТ АНЖУМАНИ БЎЛИБ ЎТДИ
- СИРОЖИДДИН САДИРОВ 70 ЁШГА ТЎЛДИФахрий судья, бугунги кунда фарзандлар, неваралар ардоғида юрган Сирожидин Садиров ропа-роса 70 ёшни қаршилади. Шу муносабат билан Тошкент шаҳар судида С.Садировни қутлаш тадбири бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов, Ўзбекистон Судьялари Ассоциацияси Тошкент шаҳар филиали раиси У.Қурбонов,… Read more: СИРОЖИДДИН САДИРОВ 70 ЁШГА ТЎЛДИ
- ТУМАНЛАРАРО СУД РАИСИ МАКТАБДА ДАРС ЎТДИТошкент туманлараро маъмурий судининг раиси С.Юлдошев Юнусобод туманида жойлашган 72,53,63-сонли умумий ўрта таълим мактабларида бўлди. Дастлаб суд раиси мактабда ўқувчиларга яратилган шарт-шароитлар билан танишди. Шундан сўнг юқори синф ўқувчиларига Конституция сабоқлари мавзусида дарс ўтилди. Дарс жараёнида ўқувчиларга мамлакатимиз Конституциясида… Read more: ТУМАНЛАРАРО СУД РАИСИ МАКТАБДА ДАРС ЎТДИ
- ЧИЛОНЗОРДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАРЧилонзор тумани ҳокимлиги биносида Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари раҳбарларининг сайёр қабули бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар прокурори, Тошкент шаҳар суди раиси, Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармаси, Тошкент шаҳар адлия бошқармаси бошлиғи, мажбурий ижро, солиқ бошқармаси раҳбарлари иштирок… Read more: ЧИЛОНЗОРДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- ТИЛГА ЭЪТИБОР – ЭЛГА ЭЪТИБОР21 октябрь – Ўзбек тили байрами куни. Шу муносабат билан Тошкент шаҳар судида тадбир ташкил этилди. Унда Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими, шоира Муҳтарама Улуғова иштирок этди. Нотиқ ўз чиқишида она тилимизга бўлган эътибор, бу борадаги ўз қарашлари билан… Read more: ТИЛГА ЭЪТИБОР – ЭЛГА ЭЪТИБОР
- 21 октябрь – Ўзбек тили байрами куниМиллат қиёфаси Тил – миллат бойлиги, миллат қиёфаси. Ҳеч қайси инсон она тилини танламайди. У инсон билан бирга туғилади. Узоқ йиллар она тилимизга эътибор сусайган эди, унинг қадри, обрўси ҳақида чуқур ўйлаб кўрилмади. Ўзга тилда гаплашдик, бошқа тилда иш юритдик,… Read more: 21 октябрь – Ўзбек тили байрами куни
- БОЛАЛАР МЕҲНАТИДАН ФОЙДАЛАНИШГА ЙЎЛ ҚЎЙИЛМАЙДИ!Ҳеч кимга сир эмаски, собиқ иттифоқ даврида меҳнат қилиш ҳар бир фуқаронинг мажбуралар ияти ҳисобланган ва бунинг учун инсонлар таъқибларга учраганлигини ота-боболаримизнинг ҳикояларида эшитганмиз. Холбуки, меҳнат қилиш бу инсоннинг мажбурияти эмас – балки ҳуқуқидир. Мустақиллик даврида мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги… Read more: БОЛАЛАР МЕҲНАТИДАН ФОЙДАЛАНИШГА ЙЎЛ ҚЎЙИЛМАЙДИ!
- БОЛА ҲУҚУҚЛАРИ ҲИМОЯСИ ДУНЁ ЭЪТИБОРИДАБирлашган миллатлар ташкилоти маълумотларига кўра, дунёда 5 ёшдан 17 ёшгача бўлган меҳнатга лаёқатли болалар сони 160 миллионни (63 миллиони қизлар ва 97 миллиони ўғил болалар) ташкил этади. Уларнинг аксарияти замонавий қуллик қурбонлари ҳисобланади, қолганлари эса хавфли ишлар билан банд. Бу… Read more: БОЛА ҲУҚУҚЛАРИ ҲИМОЯСИ ДУНЁ ЭЪТИБОРИДА
- СУДЬЯ: ОДАМ САВДОСИ ЖИНОЯТИДАН КЎПРОҚ АЁЛЛАР ВА БОЛАЛАР ЖАБР КЎРМОҚДАДунё бўйлаб одам савдосига қарши курашиш ҳамон долзарблигини йўқотмади. Чунки дунё бўйлаб миграция жараёнларининг фаоллашгани бу жиноятнинг зимдан ривожланишига шароит яратди. Чунки одамлар мўмай даромад ваъда қилувчи одам савдоси корчалонларининг тузоғига илиниб қолмоқда. Ўзбекистонда одам савдоси жинояти камайдими? Судларда бу… Read more: СУДЬЯ: ОДАМ САВДОСИ ЖИНОЯТИДАН КЎПРОҚ АЁЛЛАР ВА БОЛАЛАР ЖАБР КЎРМОҚДА
- ЁШЛАР ЎРТАСИДА ГИЁҲВАНДЛИКНИ ОЛДИНИ ОЛИШГА ҚАРАТИЛГАН ТАДБИРЛАРЖиноят ишлари бўйича Юнусобод тумани суди судьялари томонидан туманда жойлашган хусусий олий таълим муассасаларидан бирида сайёр суд муҳокамалари бўлиб ўтди. Унда жиноят ишлари бўйича Юнусобод тумани суди раисининг ўринбосари Ф.Исмоилова, судьялар У.Мусаев, Б.Баҳринов, З.Латипов, Ж.Хожимуродов, ички ишлар органлари фаолиятини… Read more: ЁШЛАР ЎРТАСИДА ГИЁҲВАНДЛИКНИ ОЛДИНИ ОЛИШГА ҚАРАТИЛГАН ТАДБИРЛАР
- БАЙРАМ АРАФАСИДА БИР ГУРУҲ СУД ФАХРИЙЛАРИ ЭЪЗОЗЛАНДИУстозлар ҳақида ҳар қанча гапирмайлик, ҳар қанча улар шаънига илиқ фикрлар билдирмайлик барибир оз бўлиб кўринаверади. Чунки, ҳар биримизнинг ҳаётда ўз ўрнимизни топишимизда, маълум касб эгаси бўлишимизда мураббийларнинг меҳнати беқиёс. 1-октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан Тошкент шаҳар… Read more: БАЙРАМ АРАФАСИДА БИР ГУРУҲ СУД ФАХРИЙЛАРИ ЭЪЗОЗЛАНДИ
- ИҚТИСОДИЙ СУДЬЯЛАР, ҚУРУВЧИЛАР ВА ТАДБИРКОРЛАР МУЛОҚОТИБугун Тошкент шаҳар суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати, Тошкент туманлараро иқтисодий суди, Тошкент шаҳар ҳокимлигининг капитал қурилиш бошқармаси, пойтахтнинг кадастр ва архитертура идоралари вакиллари ҳамда тадбиркорлар иштирокида “Қурилиш обектларида назорат ўлчови ўтказишнинг тартиби ва мақсади-судьялар қандай назорат ўлчови хулосаларидан… Read more: ИҚТИСОДИЙ СУДЬЯЛАР, ҚУРУВЧИЛАР ВА ТАДБИРКОРЛАР МУЛОҚОТИ
- ПОКЛАНИШ ПАЛЛАСИ КИТОБИ ТАҚДИМОТИТошкент шаҳар судида Ўзбекистонда хизмат кўрсатган юрист, ҳуқуқшунослар устози Убайдулла Мингбоевнинг «Покланиш палласи» китоби тақдимоти бўлиб ўтди. Унда муаллиф ва суд фахрийлари, судьялар, суд ходимлари, китобсевар ёшлар иштирок этишди. Тадбирни Тошкент шаҳар суди раиси ўринбосари – жиноят ишлари бўйича судлов… Read more: ПОКЛАНИШ ПАЛЛАСИ КИТОБИ ТАҚДИМОТИ
- «БИЗ КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИМИЗ»Тошкент давлат юридик университитети ҳузуридаги М. Восиқова номидаги академик лицейда “Биз коррупцияга қаршимиз” мавзусида тадбир бўлиб ўтди. Унда академик лицей педогог ходимлари ва ўқувчилари, фуқаролик ишлари бўйича Шайхонтоҳур туманлараро суди судьялари И.Қурбонов, М.Маматов ҳамда Тошкент давлат юридик университети кафедра профессори… Read more: «БИЗ КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИМИЗ»
- ИЖРО МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИТошкент шаҳар судида суд ҳужжатларининг ижроси, давлат божи, қарздорликни ундириш масалалари билан боғлиқ йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар суди, туман(туманлараро) судлари раислари, Тошкент шаҳар маъмурий суди, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий суди, Мажбурий ижро бюроси Тошкент шаҳар бошқармаси, туманлар мажбурий ижро… Read more: ИЖРО МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
- ҚИРҚ ЁШИДА АДАШГАН АЁЛ…Қўқонлик Хумора Алиева (исмлар ўзгартирилган) 40 ёшга яқинлашганда жиноятга қўл урди. Бўлмаса 5 фарзанднинг онаси эди-я. У гиёҳвандлик моддаларини бошқа шахсларга ўтказиш ва сотиш мақсадида, дастлабки тергов вақтида шахсини аниқлашнинг имкони бўлмаган “Шерзод” исмли номаълум шахс билан олдиндан жиноий тил… Read more: ҚИРҚ ЁШИДА АДАШГАН АЁЛ…
- СЕРГЕЛИ ҲОКИМЛИГИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАРТадбирда дастлаб Сергели тумани ҳокими Э.Шукуров ҳамда Тошкент шаҳар прокурори Э.Йўлдошев Сергели тумани ҳокимлиги биносига ташриф буюрган фуқароларни сайёр қабул тартиби билан таништирди. Шундан сўнг Тошкент шаҳар прокуратураси, Тошкент шаҳар суди, Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармаси,МИБ, солиқ бошқармаси… Read more: СЕРГЕЛИ ҲОКИМЛИГИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- МУСТАҚИЛЛИК ТУФАЙЛИ СУДЛАР МУСТАҚИЛ БЎЛДИИнсон борки, озодликка, эркинликка интилиб яшайди. Кишилик тарихига эътибор қаратсак, жаҳонда деярли барча уруш-жангу жадаллар озодлик, инсон орзу-умидларига эришиш учун рўй берган. Шу маънода, мустақиллик асрлар тўфонидан соғ-омон ўтиб, ўзимиз ва ўзлигимизни, миллий анъана ва қадриятларимизни англаш имконини берган муқаддас… Read more: МУСТАҚИЛЛИК ТУФАЙЛИ СУДЛАР МУСТАҚИЛ БЎЛДИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА БЎЛИБ ЎТГАН ТАДБИРДА ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА СУДЛОВ ҲАЙЪАТИ, ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА ТУМАН СУДЛАРИ СУДЬЯЛАРИ, ХОДИМЛАРИ ИШТИРОК ЭТДИ.Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов барчани Мустақиллигимизнинг 33 йиллиги билан муборакбод этиб,суд тизимида эришилган ютуқларни эътироф этиб, соҳада меҳнат қилаётганларнинг меҳнатини улуғлади. Шундан сўнг пойтахт судларида алоҳида ўрнак кўрсатган судья ва ходимларга Тошкент шаҳар суди раисининг фахрий ёрлиғи топширилди. –… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА БЎЛИБ ЎТГАН ТАДБИРДА ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИ ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА СУДЛОВ ҲАЙЪАТИ, ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА ТУМАН СУДЛАРИ СУДЬЯЛАРИ, ХОДИМЛАРИ ИШТИРОК ЭТДИ.
- МУСТАҚИЛЛИКНИНГ 33 ЙИЛЛИГИ ОЛИЙ СУДДА КАТТА ТАНТАНА БИЛАН НИШОНЛАНДИ. ВИЛОЯТЛАР ВА УНГА ТЕНГЛАШТИРИЛГАН СУДЛАР ТАДБИРДА ВИДЕОКОНФЕРЕНЦАЛОҚА ТИЗИМИ ОРҚАЛИ ИШТИРОК ЭТИШДИ.Унда Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 33 йиллиги муносабати билан Президентимиз Фармони асосида тақдирланган судьяларга давлат мукофотларини Олий суд раиси Б.Исламов тантанали суратда топширди. Тадбирда тизимда фаолият юритиб келаётган бир гуруҳ судья ва ходимларга илк бор Олий суд раисининг тегишли буйруғи билан… Read more: МУСТАҚИЛЛИКНИНГ 33 ЙИЛЛИГИ ОЛИЙ СУДДА КАТТА ТАНТАНА БИЛАН НИШОНЛАНДИ. ВИЛОЯТЛАР ВА УНГА ТЕНГЛАШТИРИЛГАН СУДЛАР ТАДБИРДА ВИДЕОКОНФЕРЕНЦАЛОҚА ТИЗИМИ ОРҚАЛИ ИШТИРОК ЭТИШДИ.
- МАҲАЛЛА ОБОД – ЮРТ ОБОД«Маҳалла обод – юрт обод» шиори остида ўтказилган умумхалқ ҳашарида пойтахт судлари ходимлари уюшқоқлик билан иштирок этдилар. Айниқса, бу тадбирда жиноят ишлари бўйича Сергели тумани суди, фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро суди, жиноят ишлари бўйича Яккасарой тумани суди, жиноят ишлари… Read more: МАҲАЛЛА ОБОД – ЮРТ ОБОД
- МАҲАЛЛА ОБОД – ЮРТ ОБОДЭрта тонг… Пойтахт аҳолиси уюшқоқолик билан ҳашарга отланди. Маҳаллалар, ҳовлилар атрофи, ишхоналар, ариқ – зовурлар тозаланмоқда. Бу умумхалқ тадбиридан пойтахт судлари ҳам беэътибор қолмади, албатта. Жиноят ишлари бўйича Учтепа тумани суди ва фуқаролик ишлари бўйича Учтепа туманлараро суди бир жойда… Read more: МАҲАЛЛА ОБОД – ЮРТ ОБОД
- ОЛМАЗОР ҲОКИМЛИГИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАРТадбирда дастлаб Тошкент шаҳар прокурори Э.Йўлдошев Олмазор тумани ҳокимлиги биносига ташриф буюрган фуқароларни сайёр қабул тартиби билан таништирди. Шундан сўнг Тошкент шаҳар прокурори, Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармаси, суд, солиқ бошқармаси раҳбарлари ўзларига ажратилган жойларда фуқароларни қабул қилишни бошлади.… Read more: ОЛМАЗОР ҲОКИМЛИГИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- ҲАМКОР ТАШКИЛОТЛАР ИШТИРОКИДАГИ НАВБАТДАГИ АМАЛИЙ СЕМИНАР МАШҒУЛОТИТошкент шаҳар судининг иқтисодий ва фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатлари судьялари, пойтахт прокуратураси, Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Тошкент шаҳар бошқармаси ва ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда “Тошкент шаҳар сув таъминоти” АЖ нинг Салар сув тўйинтириш… Read more: ҲАМКОР ТАШКИЛОТЛАР ИШТИРОКИДАГИ НАВБАТДАГИ АМАЛИЙ СЕМИНАР МАШҒУЛОТИ
- АКАДЕМИЯДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАРБугун пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар академияси биносида Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар раҳбарларининг оммавий сайёр қабули бўлиб ўтди. Айтиш жоизки, мазкур маскан замонавий ва барча шароитларга эгалиги билан ажралиб туради. Академия томонидан фуқароларни… Read more: АКАДЕМИЯДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАНТошкент шаҳар иқтисодий судларига 2024 йил 6 ойлиги давомида жами 60 300 та даъво аризаси ва аризалар келиб тушган. Шундан 55 834 таси иш юритишга қабул қилиниб, 53 105 таси кўриб чиқилган. 50 146 таси бўйича даъво талаби қаноатлантирилган, 1… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАН
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАНТошкент шаҳар фуқаролик ишлари бўйича судлари томонидан 2024 йил 6 ойлигида жами 123.875 та ишлар ҳал қилинган бўлиб, бу республика судларида кўрилган ишларнинг 17.8 фоизини ташкил этади. Кўрилган ишларнинг 29.522 таси фуқаролик ишлари, 85.609 таси суд буйруқлари, 8.687 таси материал… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАН
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАНЖиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар судлари томонидан 2024 йил биринчи ярми давомида 5.557 нафар шахсга нисбатан 4.657 та жиноят ишлари кўриб тамомланган бўлиб, ўтган йилга нисбатан кўриб тамомланган ишлар сони 104 тага, жавобгарликка тортилган шахслар сони эса 35 нафарга кўпайган.… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ ФАОЛИЯТИДАН
- ПУЛГА ҚЎЙИЛГАН «ТУЗОҚ» ОНА ВА ФАРЗАНДЛАР ЎРТАСИДАГИ ДИЙДОРНИ БЕШ ЙИЛГА УЗАЙТИРДИАдиба УМИРОВА/«Халқ сўзи». Дунёда йўқотса топилмайдиган бир нозик нарса бор. Бу аёл шаъни! У қоғозга ўралган оққандга ўхшайди. Озгина сув тегса ҳам эриб кетади. Шунинг учун ҳам аёл номи билан ёнма-ён фирибгар сўзини ёзишга қўлим бормайди. Қуйидаги воқеа бирор кино… Read more: ПУЛГА ҚЎЙИЛГАН «ТУЗОҚ» ОНА ВА ФАРЗАНДЛАР ЎРТАСИДАГИ ДИЙДОРНИ БЕШ ЙИЛГА УЗАЙТИРДИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ РАҲБАРЛАРИНИНГ МИРОБОД ТУМАНИДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАРИМамлакатимизда қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, суд-ҳуқуқ тизимини демократлаштириш ва эркинлаштириш мамлакатимиз ҳаётининг барча жабҳаларида олиб борилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий асоси бўлиб хизмат қилмоқда. Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари раҳбарларининг туманларда ўтказиладиган сайёр қабуллар жадвалига… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДЛАРИ РАҲБАРЛАРИНИНГ МИРОБОД ТУМАНИДАГИ САЙЁР ҚАБУЛЛАРИ
- МУТАССАДДИЛАР ИШТИРОКИДА АМАЛИЙ МУЛОҚОТТошкент шаҳар суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати ва Тошкент шаҳар суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати билан ҳамкорликда “Ўзбошимчалик билан қурилган бино-иншоотларни бузиш, ўзбошимчалик билан эгалланган ер майдонларини қайтариш билан боғлиқ низоларни кўришда юзага келаётган масалалар ва уларни ҳал… Read more: МУТАССАДДИЛАР ИШТИРОКИДА АМАЛИЙ МУЛОҚОТ
- “PROFI UNIVERSITU” БИНОСИДА ЎТАЗИЛГАН САЙЁР ҚАБУЛТошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар раҳбарларининг тасдиқланган сайёр қабуллар жадвалига асосан пойтахтнинг Бектемир туманида жойлашган “Profi Universitu” биносида сайёр қабул ўтказилди. Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов, Тошкент шаҳар маъмурий суди раиси У.Алмамедов, туман, туманлараро суд раислари, судьялар иштирокидаги сайёр… Read more: “PROFI UNIVERSITU” БИНОСИДА ЎТАЗИЛГАН САЙЁР ҚАБУЛ
- ПОЙТАХТДА ОЛИЙ СУД РАҲБАРИЯТИНИНГ САЙЁР ҚАБУЛИБугун Тошкент шаҳар Сирғали тумани ҳокимлиги биносида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси ўринбосари И. Муслимов бошчилигидаги ишчи гуруҳ томонидан пойтахт аҳолиси учун суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ўтказилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси ўринбосарлари И.Муслимов ва Ш.Полвановлар ҳамда судьялар… Read more: ПОЙТАХТДА ОЛИЙ СУД РАҲБАРИЯТИНИНГ САЙЁР ҚАБУЛИ
- ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 27 ИЮН – МАТБУОТ ВА ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ХОДИМЛАРИ КУНИ МУНОСАБАТИ БИЛАН ТАДБИР БЎЛИБ ЎТДИ.Унда Тошкент шаҳар суди раҳбарлари, оммавий ахборот воситаларида фаол иштирок этиб бораётган судьялар, пойтахт судлари билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйган телеканал ва радиоканал, газета, журнал ҳамда интернет нашрлари журналистлари иштирок этди. Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов тадбирга таклиф этилган… Read more: ТОШКЕНТ ШАҲАР СУДИДА 27 ИЮН – МАТБУОТ ВА ОММАВИЙ АХБОРОТ ВОСИТАЛАРИ ХОДИМЛАРИ КУНИ МУНОСАБАТИ БИЛАН ТАДБИР БЎЛИБ ЎТДИ.
- КОРРУПЦИЯ ХОЛАТЛАРИНИНГ ОЛДИНИ ОЛИШГА БАҒИШЛАНГАН ОЧИҚ МУЛОҚОТБугун Тошкент шаҳар судида жиноят, фуқаролик, иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати раҳбарлари, судьялар, суд ходимлари ва уларнинг ота-оналари иштирокида видеоконференцалоқа тизими орқали кенгайтирилган очиқ мулоқот бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳар суди раиси Э.Ходжакулов сўзга чиқиб, пойтахт судларида коррупция холатларининг олдини… Read more: КОРРУПЦИЯ ХОЛАТЛАРИНИНГ ОЛДИНИ ОЛИШГА БАҒИШЛАНГАН ОЧИҚ МУЛОҚОТ
- Тергов судьяси лавозими жорий этилмоқдаҲаммага маълумки, мамлакатимизда суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини, фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларининг ишончли ҳимоясини таъминлаш, шунингдек одил судловга эришиш даражасини ошириш, суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш соҳасида давлат сиёсатининг асосий устувор йўналишлари этиб белгиланган. Суд ҳокимиятининг асосий вазифаси – фуқароларнинг ҳуқуқ… Read more: Тергов судьяси лавозими жорий этилмоқда
- Судьялар ва тингловчилар мулоқоти“Оила ва хотин-қизларни тизимли қўллаб – қувватлашга доир ишларни янада жадаллаштириш тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармонига асосан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида раҳбар хотин-қизларни тайёрлаш бўйича алоҳида ўқув курсларни ташкил этиш ҳамда ҳар йили камида 100 нафар хотин-қизларни ўқитиш… Read more: Судьялар ва тингловчилар мулоқоти
- ТАДБИРКОРЛАР ҚОНУН ҲИМОЯСИДАТадбиркорлик фаолияти “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига мувофиқ амалга оширилади. Ушбу қонуннинг асосий вазифалари фуқароларнинг тадбиркорлик фаолиятида эркин иштирок этиши ва ундан манфаатдор бўлиши учун кафолатлар ҳамда шароитлар яратишдан, уларнинг ишчанлик фаоллигини оширишдан, шунингдек, тадбиркорлик фаолияти субъектларининг… Read more: ТАДБИРКОРЛАР ҚОНУН ҲИМОЯСИДА
- «ЯПОН БОҒИ»ДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАРБугун Юнусобод туманида жойлашган «Япон боғи»да Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар раҳбарларининг сайёр қабули ташкил этилди. Унда Тошкент шаҳар суди раиси, фуқаролик, жиноят, маъмурий суд судьялари ҳам иштирок этди. Сайёр қабул учун бежизга Япон боғи танланмади, чунки бу… Read more: «ЯПОН БОҒИ»ДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- ЯШНОБОД ТУМАНИ «ИШГА МАРҲАМАТ» МОНО МАРКАЗИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАРХабар қилинганидек, бугун Яшнобод тумани Амир Темур маҳалласида жойлашган «Ишга марҳамат» моно марказ биносида Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар раҳбарларининг сайёр қабули ташкил этилди. Унда Тошкент шаҳар судлари раҳбарлари ҳам иштирок этди. Сайёр қабул учун бежизга Моно марказ биноси… Read more: ЯШНОБОД ТУМАНИ «ИШГА МАРҲАМАТ» МОНО МАРКАЗИДА БЎЛИБ ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- БЎЛАЖАК СУДЬЯ ТАНЛОВИ ҒОЛИБЛАРИ ТАҚДИРЛАНДИБугун Тошкент давлат юридик университетида бўлажак судьяларни тайёрлашга йўналтирилган танловнинг ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Бутун дунё мамлакатларида кадрлар масаласи, хусусан ёшларни ўз соҳасининг етук мутахассиси қилиб етиштириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Маълумки, мамлакатимизда ҳуқуқшунос сифатида фаолият юритаётган… Read more: БЎЛАЖАК СУДЬЯ ТАНЛОВИ ҒОЛИБЛАРИ ТАҚДИРЛАНДИ
- Oila qonunchiligini takomillashtirish istiqbollariIchki ishlar vazirligi akademiyasida o‘tkazilgan respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi ayni mavzuga bag‘ishlandi. Unda sud-huquq tizimi vakillari, ekspert va mutaxassislar, yurtimizning yetakchi oliy ta’lim muassasalari olimlari, akademiya professor-o‘qituvchilari, yosh tadqiqotchilar hamda kursantlar ishtirok etdi. O‘quv dargohi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari, yuridik fanlar… Read more: Oila qonunchiligini takomillashtirish istiqbollari
- ХИТОЙ ОЛИЙ СУДИ ДЕЛЕГАЦИЯСИНИНГ ФУҚАРОЛИК ИШЛАРИ БЎЙИЧА МИРОБОД ТУМАНЛАРАРО СУДИГА ТАШРИФИШанҳай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Олий судлари раисларининг ХIX йиғилиши доирасида Хитой Халқ Республикаси Олий халқ суди раиси Чжан Цзюнь бошчилигидаги делегация аъзолари фуқаролик ишлари бўйича Миробод туманлараро судида бўлишди. Меҳмонлар дастлаб суд биносида фуқаролар учун яратилган шарт-шароитлар билан танишди.… Read more: ХИТОЙ ОЛИЙ СУДИ ДЕЛЕГАЦИЯСИНИНГ ФУҚАРОЛИК ИШЛАРИ БЎЙИЧА МИРОБОД ТУМАНЛАРАРО СУДИГА ТАШРИФИ
- СЕРГЕЛИДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАРБугун Сергели тумани ҳокимлигида ташкил этилган сайёр қабулда пойтахт ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар раҳбарлари иштирок этиб, аҳолини қийнаётган масалалар бўйича мурожаатларни ўрганишди. Сайёр қабулда Тошкент шаҳар судлари раҳбарлари, туманлар суд раислари, судьялар ҳам иштирок этиб, фуқароларнинг суд-ҳуқуқ масалалари бўйича… Read more: СЕРГЕЛИДА ЎТГАН САЙЁР ҚАБУЛЛАР
- СУД-ҲУҚУҚ ТИЗИМИДАГИ ИСЛОҲОТЛАР АМАЛДАСуд тизимидаги муҳим ислоҳотлардан яна бири Ахборот-коммуникация мониторинги Вазиятлар маркази ва Жамоатчилик билан ҳамкорлик марказининг ташкил этилганлигидир. Ушбу марказнинг асосий вазифалари Республика бўйича барча судларда ишларни кўриш билан боғлиқ вазиятни онлайн таҳлил қилиш, судларда аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш ҳамда ишларни… Read more: СУД-ҲУҚУҚ ТИЗИМИДАГИ ИСЛОҲОТЛАР АМАЛДА
- СЕУЛ БОҒИДА САЙЁР ҚАБУЛУчтепа туманида жойлашган “Сеул” боғида Тошкент шаҳар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар раҳбарларининг туманларда ўтказиладиган сайёр қабуллар жадвалига асосан Чилонзор, Учтепа, Яккасарой туманлари аҳолиси учун сайёр қабул бўлиб ўтди. Унда пойтахт ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар раҳбарлари иштирок этиб, аҳолини қийнаётган… Read more: СЕУЛ БОҒИДА САЙЁР ҚАБУЛ
- Қўшилган қиймат солиғини тўғри ҳисоблаш, судларда қўшилган қиймат солиғини ундириш билан боғлиқ ишларни кўришнинг ўзига хос хусусиятлариТошкент шаҳар судининг иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати ва Тошкент туманлараро иқтисодий судининг судьялари ҳамда соҳа мутахассислари билан биргаликда “Қўшилган қиймат солиғини тўғри ҳисоблаш, судларда қўшилган қиймат солиғини ундириш билан боғлиқ ишларни кўришнинг ўзига хос хусусиятлари” мавзусида илмий-амалий семинар ташкил… Read more: Қўшилган қиймат солиғини тўғри ҳисоблаш, судларда қўшилган қиймат солиғини ундириш билан боғлиқ ишларни кўришнинг ўзига хос хусусиятлари
- СУД ФАХРИЙСИ ХОЛИДАН ХАБАР ОЛИНДИКексалар холидан хабар олмоқлик халқимизнинг энг улуғ қадриятларидан биридир. Бугунги кунда суд тизимидан нафақага чиқиб, ҳозир ҳам ватанга, халққа хизмат қилаётган фидоий ҳуқуқшунослар кўпчиликни ташкил этади. Шундайлардан бири жорий йилда 70 ёшни қарши олаётган Мухтабар Ҳакимовадир. М.Ҳакимова узоқ йиллар суд… Read more: СУД ФАХРИЙСИ ХОЛИДАН ХАБАР ОЛИНДИ